Baskı Balata Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nelerdir ?

Araç Debriyajlarında Oluşan Sorunlar Ve Çözümleri | Elcobil Araç Takip

İster debriyaj pedallı manuel şanzımanlı bir otomobil kullanın ister entegre debriyajlı otomatik bir otomobil kullanın, debriyaj, aracın onsuz yapamayacağı birçok kritik bileşenden biridir. Düz şanzımanlarda, debriyaj grubu için önemli olan belirli bir bileşen debriyaj baskı balatasıdır.

Bu nedenle baskı balata sorunlarınızı teşhis etmeden önce, bir baskı balatanın ne olduğunu ve aracınızın güç aktarma organları açısından nasıl çalıştığını anlamanız önemlidir.

Arabamı Fiyatla
Baskı Balata Nedir?
Baskı balatanın adından da anlaşılacağı gibi, torkun şanzımana aktarılması için debriyaj diskine basınç uygular. Baskı balatası, debriyaj diski ve volan ile birleştiğinde, motordan şanzımana giden güç akışını sağlar ve keser. Debriyaj pedalına bastığınızda, yaylar genişler, debriyaj balatasını diske geri iterek volanı kavrar ve aracınızın tekerleklerine yeniden güç sağlar.

Baskı Balata Ne İşe Yarar?
Baskı balata, bir otomobilde motorunun en kritik bileşenidir. Yeterince çalıştırıldığında yükün kademeli olarak alınmasını sağlar. Bu sayede aracın sarsıntılı hareketini önler. Aracın ve yolcuların aşırı gerilmesini engeller. Baskı balatanın temel fonksiyonu, motorun tam gücünü iletmek için gerekli kuvvet sağlayabileceği yüzey ile temas yaratmaktır. Baskı balata aynı zamanda, dişlileri devreye sokar ve sürüş hızını korur.

Baskı Balatanın Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Arabanızın birçok parçası gibi, baskı balatasının da zamanla aşınması olasıdır. Araçların debriyajını devreye sokmak için bir miktar kuvvet gerekir. Bu güç pedalın basmasını ve devreye girmesini sağlar. Debriyaj pedal sistemi, vites, şanzıman ve dişliler ile ilgili problemlerde baskı balata mekanizmasında bir sorun olduğunu düşünebilirsiniz. Araç gücünde eksilme, yüksek devir, debriyajdan gelen yanık kokusu ve yokuş çıkmada zorluk yaşanması da baskı balatanın bittiğini gösterir.

Baskı Balata Arızası Nasıl Anlaşılır?
Çeşitli belirtiler size debriyaj baskı balatanın kötü durumda olduğunu söyler. Baskı balata arızası olduğunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar:

Debriyaj pedalını tutmada zorluk yaşayabilirsiniz.
Gevşek bir debriyaj pedalı ile karşı karşıya kalabilirsiniz.
Debriyaj pedalının titrediğini fark edebilirsiniz.
Debriyaj baskı balatası aşınırsa vites kaymaları yaşayabilirsiniz.
Debriyaj sisteminin aşırı ısındığını gözlemleyebilirsiniz.
Baskı balata kötü durumda ise debriyaj pedalına bastığınızda bir gıcırtı sesi duyabilirsiniz.
Baskı Balata Neden Biter?
Debriyaj baskı balatası, manuel şanzımanlı bir arabada herhangi bir sürüş sırasında sürekli kullanıldığından çok fazla aşınma ve yıpranmaya maruz kalır. Baskı balata genellikle uzun ömrüdür. Ancak dayanıklı bir yapıya sahip olsa da baskı balatalar arızalanabilir. Aracınızda baskı balatanın zarar görmesine sebep olan bazı durumlar olabilir:

Aşınmış bir debriyaj diski, debriyaj baskı balatasına zarar verebilir.
Baskı balatası parmaklarının kırılması veya bükülmesi
Baskı balata yay düzenin bozulması
Debriyaj hasarı, debriyajın aşırı ısınması
Debriyaj kayması
Debriyajın Bittiği Nasıl Anlaşılır?
Debriyajınızın değiştirilmesi gerektiğini mi düşünüyorsunuz? Debriyajınızın bittiğini gösteren bazı işaretler şunlardır:

Basınç uygulandığında gıcırdama veya olağandışı ses
Vitesi zorlukla değiştirme
Debriyaj pedalının sertleşmesi, titremesi veya gevşek gibi hissettirmesi
Zayıf hızlanma
Debriyajı ve dişlileri hiç devreye sokamama veya devreden çıkaramama.
Debriyaj Balatası Nasıl Biter?
Baskı balatası ve serbest bırakma yatağı arasında belirli bir mesafe bırakılmalıdır. Debriyaj sisteminin yanlış yerleştirilmesi de, baskı balatasında hasar yaratabilir. Debriyaj kablosunun aşırı sıkılması sonucunda oluşan baskı, debriyaj problemleri oluşturabilir. Yokuş sırasında debriyaja fazla yüklenmek gibi debriyajın yanlış kullanımları da debriyaj baskı balatasına zarar verebilir.

Baskı Balata Bitince Ne Olur?
Böyle bir durumda, vites değiştirme ve sürüş neredeyse imkânsız hale gelir. Bu nedenle baskı balata bitmesi, gereksiz aşınma ve yıpranmalar yaratarak araç onarım maliyetleri arttırır. Debriyaj pedalından hissedebileceğiniz bir diğer işaret de, vites değiştirdikten sonra debriyajı bıraktığınızda gelen gıcırtı sesidir. Aslında bu sesin birkaç olası nedeni vardır, ancak hatalı bir debriyaj baskı balata kesinlikle bunlardan biridir. Debriyajı bırakırken hiç ses olmaması gerekir, bu nedenle olağan dışı herhangi bir şey olup olmadığına dikkat etmelisiniz. Baskı balata bitince, debriyaja basmakta ve vites değiştirmekte zorlanabilir, vites kayması yaşayabilirsiniz. Baskı balata fiyatları birçok faktöre göre değişebilir. Bunun için iyi bir araştırma yapmanız tavsiye edilir.

Baskı Balata Değişimi Nasıl Yapılır?
Debriyaj değişimi, bazı aletler ve arabanın doğru pozisyonunu gerektirir. Bir araba debriyajının tüm ana bileşenlerini içeren debriyaj değiştirme kitleri mevcuttur. Debriyajı değiştirirken gerekli olan birkaç şey bulunur. Bunlar; kriko, tornavida, yağlayıcı, volan ve baskı balatadır. Bu aletlere sahip olduktan sonra baskı balatayı değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

Aracınızı güvenli bir pozisyonda park etmelisiniz.
Ardından debriyaj ve pozitif akü kablosunu çıkarmalısınız.
Debriyaj kablosunu ve akü kablosunu söktükten sonra motor yatağını tutan cıvataları çıkarmalısınız.
Ulaştığınız eski volan artık servis edilemez durumda ise, volanı yenisiyle değiştirebilirsiniz.
Araç debriyajını değiştirmeden önce tüm bileşenleri yağ, gres ve kirden arındırmalısınız. Volanı değiştirdikten sonra, araba debriyajını yenisi ile değiştirmelisiniz. Artık şanzımanı yeniden takmaya hazırsınız.
Sorunları önlemek için cıvataları doğru şekilde sıktığınızdan emin olmalısınız.
Tüm cıvataları sabitledikten sonra, kriko ayaklarını çıkarmalısınız. Son olarak, yeni debriyajınızın iyi çalıştığından emin olmak için aracınızı sürmelisiniz.
Baskı Balata Yakıtı Etkiler mi?
Nasıl sürdüğünüz ve aracınıza nasıl baktığınız, ne kadar yakıt kullandığınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Arabalar genellikle en iyi şekilde çalışır ve bakımları iyi yapıldığında daha az yakıt tüketir. Ancak, aracınızın olması gerekenden daha fazla yakıt tükettiğini fark ettiğinizde yakıt tüketimi endişe kaynağı haline gelir. Aşınmış, eskimiş bir baskı balata kilometre performansını önemli ölçüde etkileyebilir. Güç tam olarak dönüştürülemediğinden, araç hareket etmek için daha fazla enerji kullanır, bu da daha fazla yakıt kullanmak anlamına gelir.

LPG Tankı Değişimi Nasıl Yapılır?
Şarj Dinamosu Nedir? Ne İşe Yarar ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Menü

Sepetim

Close

Kayıt olmak için formu doldurun!

E-posta adresinize şifreniz gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik politikamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Hesabınız var mı?

Hızlı Görüntüle

Close

Categories

Anasayfa
Hesap
0
Sepet
Arama