Dizel Araçlar neden siyah duman atar?

Sürücüler gün içerisinde pek çok arıza ve arıza sandıkları olaylarla karşılaşabilirler. Egzozdan siyah duman çıkması da, araç kullanıcılarının karşılaştıkları bu durumlardan biridir. Peki bazı arabalar neden siyah duman atar?Aslında motoru çalıştırdığınız anda araba eğer siyah duman çıkarıyorsa bunun bir kaç farklı nedeni olabilir…

egzozdan cikan siyah dumanİlk olarak aracınızın motoruna fazla yüklenirseniz siyah duman çıkışının normal olduğu söylenebilir. Çünkü motorunuza çok fazla yüklendiğiniz zaman kullanılan yakıta hava da karışır ve bu durum yüzünden araba siyah duman atar. Yakıtın türü değiştirilse bile motora yüklendiğiniz zaman araç yine siyah duman atacaktır. Çünkü bu durum yakıt türüyle değil yakıt hacmiyle alakalıdır.

Egzozdan siyah duman çıkmasının bir başka nedeni motorun hava filtrelerinin tıkanmasıdır. Bu durumda da yeteri kadar hava gitmeyeceği için yanma işleminde zorlanma olur. Böylece araba siyah duman atar. Bir başka sorun da enjektörlerin tıkanması sorunudur. Ya da enjektörlerde herhangi bir hasar varsa da arabalar siyah duman atar. Çok az ya da çok fazla enjektör basıncının olması ile hava yanma işlemine karışamaz ve bu yüzden arabalar siyah duman atar.

Son olarak da aracın benzinine yağ karışması sonucu yağ yakımı varsa da arabalar siyah duman atar. Tüm bu nedenlerin hangisinin egzoz dumanının siyah olmasına sebep olduğunu öğrenebilmek için aracınızı bir oto tamircisine ya da araç servisine götürebilirsiniz.

Dizel araç neden siyah duman atar?

Siyah duman sıkıntısı sıklıkla dizel araçlarda görülür. Bu durum dizel araçların mekaniğinden değil kullanıcı hataları sebebiyle sıklıkla görülür. Genelde benzinli araçtan dizel araca geçiş yapan sürücülerin yaşadığı siyah duman sorununun nedenlerini kısaca sıralamak gerekirse:

1 : Ani Hızlanma ve Yüksek Devirlerde Siyah Duman Atması : Bu tip siyah duman sorunları aracın fazlaca zorlanması ile alakalı olabilir. Araç gaz pedalından aldığı tepkiler ile hava yakıt karışımını ayarlar. Ani hızlanmalar veya gaza basınca arabanın siyah duman atması tipik bir yakıt yanma problemidir. Aniden gönderilen fazlaca yakıt ve havanın bir kısmı tam olarak yakılmadan atılır ve bu durum siyah duman olarak açığa çıkar.

2 : Egr Arızaları : Bu parçada gelişebilecek bir arıza durumunda araçlarda siyah duman atma artışları ve dengesiz çalışma durumları görülebilir.

3 : Yakıt Sistemi Arızaları : Aracın pompa elemanları ve enjeksiyonları gibi yakıt sistemi parçalarında oluşabilecek olası arızalar, aracın yakıt yanma kalitesini düşürecektir. Bu durumda araçta performans kaybı, tekleme, rölantide bozulmalar ile bilikte duman problemini de beraberinde getirir. Tüm yakıt sistemi parçalarının kontrol edilmesi sorununuzun düzelmesini sağlayabilir.

4 : Hava Durumu : Siyah duman özellikle motor soğukken sabahları ilk çalıştırmalarda daha sık görülür. Kış aylarında arabalar daha sık siyah duman atar. Bunun nedeni hem hava hem de araçla alakalıdır. Araç sabahları soğuk havada rölantisini düzenlemek adına yakıt karışımını daha zengin olarak yanma odasına yollar. Bu durum yakıt yanma kalitesini düşürerek siyah duman atma sorunlarına neden olabilmektedir. Araç ısındığında yada sıcak havalarda sorun az kışın fazla ise sorun bundan kaynaklı olabilir.

5 : Kullanılan Yakıt : Dizel yakıt yani halk arası değimi ile mazot, kalitesiz olması ve içinde bazı katkılar olması durumunda duman atma problemleri artabilir. Yakıt aldığınız yeri değiştirerek durumu tekrar değerlendirmeniz önerilir. Dizel Motor Siyah Duman Atarsa Mutlaka kontrol ettirin.

Marş Dinamosu Nedir, Nasıl Çalışır?
Antifiriz Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Menü

Sepetim

Close

Kayıt olmak için formu doldurun!

E-posta adresinize şifreniz gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik politikamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Hesabınız var mı?

Hızlı Görüntüle

Close

Categories

Anasayfa
Hesap
0
Sepet
Arama