Şaft Nedir?

Şaft Nedir?

Kardan mili olarak da bilinen şaft, araçların en önemli mekanik aksamlarından biridir. Vites kutusunda yer alan çıkış milinden hareketi alır ve diferansiyele iletimini sağlar. Şaftta oluşabilecek kırılma ve bozulmalar aracın yoldan çıkmasına neden olarak kaza yapmasına sebebiyet verebilir. Aracın şanzımanının diferansiyele bağlanmasını gerçekleştiren mekanik parça şeklinde de tanımlanabilen şaft, esnek yapılı ve içi boş çelik boru şeklindedir.

Şaft Uğultusu Neden Olur?

Şaft uğultusu şaftın balansı bozulduğunda meydana gelen uğultu şeklinde sestir. Mafsalların bozulması da şaftta uğultu yapabilir. Mafsallar bozulduğunda şaftta boşluklar meydana gelir ve motor gücünün diferansiyele iletimi sırasında zorluk yaşanabilir. Böyle bir durumda mafsalların değiştirilmesi ya da aracın balansının yapılması gerekebilir.

Şaft Arabada Ne İşe Yarar?

Şaft araçlarda gücün tekerleklere iletilmesine yardımcı olur. Şanzımanın çıkış milinden hareketi alır ve diferansiyele daha sonra da aks milleri ve tekerleklere iletir. Genellikle arkadan itişli araçlarda kullanılan şaft, engebeli yollarda şanzımanın konumunu sabit bir şekilde korumasını destekler. İçi boş çelik boru yapısı sayesinde araca ekstra yük binmesini engeller ve araçta sarsılmanın engellenebilmesi için şaftın balans ayarının yapılması önemlidir.

Şaft Tamiri Nasıl Yapılır?

Şaft tamiri, şaftın aldığı hasara göre yapılır. Mafsallar bozulduğunda boşluk yapar ve arabada titreme meydana gelir böyle bir durumda mafsalların değiştirilmesi gerekebilir. Şaftın uç kısmında yer alan mahrut dişli ile ayna dişlisi arasında boşluk oluşması dişlilerin bozulduğu anlamına gelebilir ve dişlilerin değiştirilmesi sorunu çözebilir. Şaft mili hasar görüp eğrilebilir bu durumda şaftın tamamen değiştirilmesi uygun olabilir.

 

Şaft Arızası Nasıl Anlaşılır?

Şaftta arıza meydana geldiğinde en sık karşılaşılan durumlardan biri de yağ kaçaklarıdır. Yağ kaçakları şaft mafsal keçelerinden kaynaklı olabilir. Aracınızın atındaki yağ lekeleri ya da yağ damlaması şaft arızasını akla getirebilir. Aracınızı kullanırken arka kısımda yoğun bir titreme hissederseniz şaft balansında arızadan endişelenmelisiniz. Aynı şekilde aracınızla seyir halinde iken arka ve alt kısmından ses gelmesi şaft rulmanlarında bir arızayı işaret edebilir.

 

Şaft Değişimi Neden Yapılır?

Şaft değişimi yapılabilmesi için şaftın tamir edilemeyecek kadar büyük hasar görmesi gerekir. Araç seyir halindeyken aşırı hız ya da ani manevra gibi aşırı şekilde zorlandıysa şaft kırılabilir ve geri dönüşü olmayan hasar meydana gelebilir. Ayrıca engebeli ve tümsek yollarda aracın alt kısmı şafta hasar verecek kadar büyük bir darbe aldıysa şaft kırılabilir. Şaftın kırılması ya da aşırı derecede hasar alması şaftın görevini yapmasını engeller ve değiştirilmesi gerekir.

 

Şaft Kırığı Nedir?

Şaft, aracın önemli bir aksamı olduğu için genellikle en kaliteli çelikler kullanılarak tasarlanır. Şaft arızaları arasında nadir olarak görülen şaft kırığı için aracın çok aşırı zorlanması ya da araç şaftının tasarımında ucuz malzeme kullanılmış olması gerekir. Şaft kırığı yaşandığında araç yolda kalır ve anlık tamirinin yapılması mümkün değildir. Araç şaftının tamamen yenilenmesi gerekir.

 

Şaft Hangi Araçlarda Bulunur?

Şaft, genellikle arkadan çekişli araçlarda kullanılır. Farklı araç çeşitlerine göre şaftlar da farklılık gösterir. Ağır vasıtalarla binek otomobillerinin ağırlık merkezlerindeki farklılıktan dolayı bu araçlarda kullanılan şaft yapısı birbirinden farklıdır. Traktör, iş makinesi, kamyon gibi ağır vasıtalarda tek parçalı, normal binek arabalarda çok parçalı şaft kullanılır.

 

Şaftın Görevleri Nelerdir?

Şaft, aracın hareket etmesinde önemli rol oynar. Vites kutusu ile diferansiyel arasında bağlantı sağlayarak vites kutusunda oluşturulan tork ya da hızın diferansiyele ve daha sonra da aks ile tekerleklere aktarılmasında görev alır. Esnek yapısı sayesinde yol durumuna göre motor hızını ve gücünü tekerleklere problemsiz bir şekilde aktarmaktan sorumludur. Özellikle iniş çıkışların yoğun olduğu tümsek ve engebeli yollarda aracın sabit kalmasını destekler.

Şaft Fiyatları

Aracın hareketinde önemli bir rol oynayan şaft, fiyat açısından araç kullanıcısını yorabilir. Ancak kaliteli ve araca uygun şaft seçimi sürücü ve araç içindeki yolcuların can güvenliği açısından oldukça önemlidir. Şaft fiyatları, aracın modeline, üretim yılına ve şaft tasarımında kullanılan materyalin kalitesine göre farklılık gösterir. Şaftın tamamen değiştirilmesi yerine arızanın küçüklüğüne öge parça değişimi de yapılabilir.

 

Şaft Arabanın Neresindedir?

Şaft arabanın alt kısmında yer alır ve dönme hareketi sayesinde araçların da hareket etmesini sağlar. Şanzıman ile diferansiyel arasında uzanan içi boş borulardan oluşur. Yere yakın bir konuma sahip olduğu için engebeli yollarda ve tümseklerde aracın alt kısmının yere değmemesine dikkat edilmelidir. Aksi halde araç şaftı hasar görebilir ve tamiri mümkün değilse değiştirmek zorunda kalabilirsiniz.saft nedir

Travers Nedir?
Araç İçi Klima Sistemi Nasıl Çalışır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Menü

Sepetim

Close

Kayıt olmak için formu doldurun!

E-posta adresinize şifreniz gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik politikamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Hesabınız var mı?

Hızlı Görüntüle

Close

Categories

Anasayfa
Hesap
0
Sepet
Arama