TOGG: Yerli Otomobil TOGG Ne Zaman Çıkacak ?

TOGG

yerli otomobil togg

Dünyadaki teknolojik gelişmelere kayıtsız kalmayan Türkiye, yerli otomobil TOGG ile gündemde. Pek çok ülkede yaygınlaşan elektrikli otomobiller geleceğin dünyasını şekillendirecek en önemli araçlardır. Türkiye’nin attığı son adım da işte bu alana ait. TOGG yerli otomobil SUV, Sedan ve Hatchback gibi farklı modellere sahip olacak.

TOGG yerli otomobil, Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu aracılığı ile üretilecek. Öncelikle C-SUV olarak üretilmesi beklenen TOGG daha sonra sırasıyla C-Sedan, C-Hatchback, B-SUV ve C-MPV modelleri olmak üzere toplam 5 model modelle piyasaya çıkacak. Peki, yerli otomobilin özellikleri neler olacak? Otomobil piyasasını hareketlendiren TOGG’un özellikleri nelerdir? Son güncel fiyatı ne kadar? TOGG ile ilgili merak edilen bütün soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

TOGG İsmi Nereden Geliyor?

Yıllardır otomobil konusunda dışa bağımlı olan Türkiye’de yaşanan gelişmeler bu durumun yavaş yavaş azalacağını ortaya koyuyor. Türkiye kendi otomobilini üretme fikrini , TOGG ile  hayata geçiriyor. TOGG ismi yerli otomobil üretme amacıyla kurulan Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısa adıdır. TOGG araba özellikleri arasında en dikkat çeken nokta ise yerli imkanlar kullanılarak üretilecek olmasıdır. Ayrıca, bu aracın yurt dışına ihrac edilecek olması da bir diğer önemli özelliği olarak karşımıza çıkıyor.

TOGG yerli otomobil için ilk çalışmaların başlaması 2017 yılına dayanıyor. Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun resmi faaliyetlerine başladığı tarih ise 25 Haziran 2018’dir. BMC, Turkcell, Anadolu Grubu, Zorlu Grubu, Kök Grubu ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği gibi dev kuruluşlar; TOGG için kolları sıvayarak Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu olarak bir araya gelmiştir.

Yerli Otomobil TOGG’un Dikkat Çeken Özellikleri Nelerdir?

Elektrikli olarak üretilmesi planlanan TOGG otomobil özellikleri ile dikkat çekiyor. Güncel teknolojilerle donatılmış bir şekilde tasarlanan TOGG geleceğin sıra dışı özelliklere sahip otomobilleri arasında yer almaya da aday. TOGG markası adı altında üretilmesi planlanan ilk model C-SUV’dur. Bunun nedeni ise C sınıfının Türkiye’de en fazla tercih edilen model olmasıdır.

TOGG yerli otomobil hakkında öne çıkan en önemli özellik sürekli olarak internete bağlanma imkanı sunulmasıdır. Aracın yüzde 80 oranında şarj olabilmesi için planlanan süre ise 30 dakikadır.

Elektrikli TOGG otomobil özellikleri arasında otonom sürüşün yanı sıra modüler bir şasiye sahip olması da vardır. Ayrıca, modern teknolojik özellikleri sayesinde yerli pazara ve yurt dışı pazarına hareket katması beklenen TOGG’un sıfır emisyon özelliği sayesinde havayı daha az kirletmesi beklenen bir diğer önemli gelişmedir.

Yerli Otomobil TOGG’un Teknik Özellikleri Nelerdir?

Alışılmışın dışında bir otomobil olan TOGG teknik özellikleri ile öne çıkan yeni nesil bir araçtır. Yüksek menzile sahip TOGG kısa sürede şarj edilebilen bir bataryaya sahiptir.

TOGG yerli otomobil özellikleri arasında 2 farklı motor seçeneğine sahip olması da oldukça dikkat çekicidir. 200 beygir gücündeki ilk motor seçeneğine sahip olan araç 7,6 saniye içerisinde; 400 beygir gücüne sahip ikinci motor seçeneği bulunan araç ise 4,8 saniye içerisinde 0’dan 100 km/s hıza ulaşır. Genel olarak değerlendirildiğinde ise her iki motor tipi de Türkiye’de trafikte olan pek çok araçtan daha hızlı olma potansiyeline sahiptir. Yine de trafikte daha güvenli bir sürüş için yerli otomobil TOGG’un ulaşabileceği en yüksek hızın 180 km/s olarak sabitlenmesi bir diğer dikkat çekici özelliktir.

TOGG Batarya Özellikleri Nelerdir?

TOGG yerli otomobil resmi Twitter hesabından yapılan açıklamaya göre araçta kullanılması planlanan Li-Ion (Lityum İyon) bataryaların üretimi Çinli firma Farasis tarafından yapılacak. Ayrıca anlaşma gereği, bataryalar aynı firma tarafından Türkiye’de üretilecek.

Yerli otomobilde kullanılması planlanan batarya 2 farklı seçenek ile karşımıza çıkar. Birinci batarya seçeneğine sahip olan otomobilin tek şarj ile 300 kilometre yol alması planlanırken, diğer batarya seçeneği bulunan otomobilin tek şarj ile 500 km yol alacağı belirtilir.

Yerli otomobil bataryasının yüzde 80’inin şarj edilmesi için planlanan süre 30 dakikadan daha azdır. Ayrıca 81 ilde kurulacak olan elektrikli araç şarj istasyonlarında aracı kolaylıkla şarj edebilmek mümkün olacak. Yerli otomobilin trafiğe çıkacağı güne kadar şarj istasyonlarını daha yaygın olarak görmeye başlayabilirsiniz. Diğer yandan, TOGG özellikleri arasında bulunan rejeneratif frenleme özelliği, fren yaptıkça ortaya çıkan enerjinin geri kazanılmasını sağlayarak bataryanın şarj olmasını sağlar.

TOGG İnternet Bağlantı Özellikleri Nelerdir?

TOGG otomobil özellikleri arasında 4.5G ve 5G teknolojisi ile kullanılması planlanan internet bağlantısı da vardır. Aracın sahip olacağı özellikler arasında sürücüye haber verme veya uzaktan müdahale edilebilme de oldukça etkileyicidir. Özellikle yangın ve sel gibi önemli doğa olaylarında sürücüye bildirim yapması kullanıcı dostu bir özelliktir.

TOGG’un Üretim Yeri ve Piyasaya Çıkış Tarihi

TOGG çalışma grubu CEO’su Gürcan Karakaş tarafından yapılan açıklamaya göre aracın yerlilik oranı ilk etapta yüzde 51 olacak. Otomobilin üretim yeri olarak planlanan yer ise Bursa’nın Gemlik ilçesidir. Araç fabrikası inşaatının 2021 yılında tamamlanması öngörülüyor. Yıllık 150 binden fazla üretilmesi beklenen TOGG’un fabrikasında 4 binden fazla çalışan istihdam edilmesi bekleniyor.

Modern imkanlarla donatılacak olan TOGG fabrikasında önümüzdeki yıllarda seri bir şekilde ve düşük maliyetlerle araç üretilebilecek.. İlk olarak C-SUV olarak üretilecek TOGG’un, 2022 yılında piyasaya çıkması bekleniyor. Diğer modeller ise C segmentinin hemen ardından üretilmeye başlanılabilecek.

TOGG Fiyatı Ne Kadar Olacak?

Yerli otomobil TOGG konusunda en çok merak edilen konuların başında TOGG satış fiyatı yer alıyor. TOGG çalışma grubu tarafından yapılan açıklamalara göre yerli otomobil oldukça makul bir fiyata sahip olacak. Bu konuda öne çıkan fiyat tahminleri C sınıfı elektrikli araçların fiyatları ile birbirine yakındır. Fiyat konusunda hesaba katılması gereken bir diğer konu ise yedek parça ve yetkili servis gibi satış sonrası hizmetlerin daha rekabetçi hale gelecek olmasıdır.

TOGG fiyat listesi henüz tam olarak belli değil. Ancak TOGG otomobil fiyatları hakkında öne sürülen bazı bilgiler aracın yaklaşık 500 bin TL ile 900 bin TL arasında piyasaya sürüleceği yönünde. Ayrıca, TOGG araba fiyatları belirlenirken temel amaç daha rekabetçi bir piyasa sağlamak ve fiyatları olabildiğince makul seviyede tutabilmektir.

TOGG için Avrupa Birliği patent süreci aşılmış ve aracın resmen tescillenmesi sağlanmıştır. Uzak Doğu’da ise ihtiyaç duyulan tescil işlemleri öncelikli olarak Çin’de gerçekleştirildi. Ayrıca, Japonya tarafından da S-SUV ve Sedan modelleri tescillenmiştir.

TOGG yerli otomobili cazip kılan iki temel özellik sayabiliriz.Bunlardan birincisi ülkemizde yerli ve güçlü bir otomobil üretilecek olması. Diğeri ise fosil yakıtlar yerine doğrudan elektrikli olarak üretilmesidir. Dünyadaki petrol kaynaklarının azalması ve elektrikli araçların yaygınlaşması yerli bir elektrikli otomobilin üretilmesini zorunlu kılar. Önümüzdeki süreçte yerli otomobil ile ilgili daha farklı gelişmeler yaşanacağı aşikar.

Oto Yedek Parça Alırken Nelere Dikkat Etmemiz Gerekiyor ?
Cam Filmi Nedir Oto Cam Filmi Yasak mı ve Cezası Ne Kadar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Menü

Sepetim

Close

Kayıt olmak için formu doldurun!

E-posta adresinize şifreniz gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik politikamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Hesabınız var mı?

Hızlı Görüntüle

Close

Categories

Anasayfa
Hesap
0
Sepet
Arama