Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?

trigerİçten yanmalı motorlarda çalışmaya bağlı olarak meydana gelebilen aşırı ısınma, motorda patlama ve güç kayıplarının meydana gelmesine yol açar. İçten yanmalı motorun çalışma prensibi sıcaklık enerjisi oluşturarak bu enerjiyi hareket enerjisine dönüştürmek olduğundan, aşırı ısınma sıklıkla meydana gelebilir. Bu aşırı ısınmayı önleyebilmek için motor soğutma suyu adı verilen bir sıvı kullanılır. Motor soğutma suyunun motorun her alanına nüfuz etmesi büyük önem taşır. Motor soğutma suyu adı verilen sıvının her yere yayılması, triger kayışı adı verilen bir ekipman sayesinde sağlanır.

Triger Kayışı Nedir?

Eksantrik mili kayışı, zamanlama kayışı ya da dişli kayış gibi isimlerle bilinen triger kayışı, krank milinde oluşan hareketi eksantrik miline iletmekle görevlidir. Triger kayışı tarafından iletilen hareket, subapların açma kapama hareketine devam edebilmesini sağlar. Bu açma kapama sayesinde motor soğutma suyu sıvısı motorun her alanına yayılır ve motorda aşırı ısınma önlenmiş olur. Bu sırada triger kayışı, eksantrik miline ve devirdaim pompasına ihtiyaç duydukları hareketi sağlayarak, bütün süreçlerin olması gerektiği gibi ilerlemesini mümkün kılar.

Triger Kayışı Ne İşe Yarar?

İçten yanmalı motorlarda, aracın düzgün ve güvenli bir şekilde çalışabilmesi triger kayışına bağlıdır. Triger kayışı, motor soğutma suyunun motora yayılmasının sağlar. Bunun yanında, ateşleme işlemi esnasında bütün silindirlerin ateşlenmesini de kısa süre içerisinde gerçekleştirir. Triger kayışı koptuğunda ya da eski işlevini yerine getiremeyecek duruma geldiğinde, subap kapakları açma kapama işlemlerini gerçekleştiremez ve motor soğutma suyu motorun bütün alanlarına yayılamaz. Ayrıca ateşleme işlemi esnasında bütün silindirler ateşlenemez. Bütün bunlara ve daha fazlasına sebep olabilecek triger kayışı kopması motora geri döndürülemez hasar verebilir. İçten yanmalı motorların olması gerektiği gibi çalışabilmesini sağlayan triger kayışı, motorlarda aşırı ısınmayı önleyen ve motor sağlığını koruyan gerekli bir ekipmandır.

Triger Sisteminin Parçaları Nelerdir?

Triger sistemi içerisinde, motorun düzgün çalışabilmesini sağlayan bazı ekipmanlar bulundurur. Bu ekipmanlardan herhangi birinin arıza çıkarması, motorun güvenliğini tehlikeye atar. Günümüzde kullanılan triger sisteminin parçaları şu şekildedir:

  • Triger kayışı: Krank mili ve eksantrik mili arasındaki hareket iletimini mümkün kılan parçadır. Subap kapaklarının açılıp kapanmasını sağlayarak, motor soğutma sıvısının motora yayılmasını sağlar.
  • Gergi bilyesi: Büyük rol oynayan triger kayışının, eksantrik mil ve krank mili arasında doğru bir şekilde hizalanmasını ve gerilmesini sağlar. Triger kayışının yanlış hizalanması içten yanmalı motorlarda geri dönüşü olmayan hasarlara yol açabilir.
  • Devirdaim pompası: Motor soğutma suyu adı verilen sıvının, motor içerisindeki dolaşımını sağlar. Bu dolaşım, triger kayışının hareketi iletmesi sonucu açılan subap kapakları aracılığıyla olur.

Triger Kayışı Hangi Aralıklarla Değiştirilmeli?

Triger kayışının belirli aralıklarla değiştirilmesi, aracın düzgün performans gösterebilmesi açısından büyük önem taşır. Triger kayışı, kullanıma bağlı olarak eski işlevini ve performansını yitirebilir. Bu kayışın zamanla şeklinde bozukluk meydana gelebilir. Zamanla uzayabilen triger kayışı, krank mili ve eksantrik mili arasındaki hizanın bozulmasına yol açabilir. Bu şekilde eski performansını yitiren triger kayışı, motorlarda büyük arızalara neden olabilir.

Triger kayışının yol açtığı arızaların maliyeti, triger kayışının değişim maliyetinden çok daha fazla olabilir. Triger kayışının değişim aralığı, her aracın üreticisi tarafından belirlenir. Triger kayışının değişimi için kesin bir aralık konulamayacağından kullanıma bağlıdır. Günümüzde araç üreticileri, triger kayışının belirli kilometre aralıklarında değiştirilmesini önerir. Kendi aracının triger kayışı değişim kilometresini öğrenmek için aracının üreticisi ile görüşebilirsin.

Triger Kayışı ile Triger Zinciri Arasındaki Farklar Nelerdir?

Triger kayışı ve triger zinciri, aynı işlevi gören, fakat farklı materyallerden oluşan ekipmanlardır. Triger zinciri, metallerin birbirine geçmesi ile üretilir. Oldukça güçlü olan triger zincirleri motorların ömrünü de uzatır. Triger kayışından daha maliyetli olan triger zincirinin değişiminin sık sık yapılması gerekmez. Fakat bütün bunların yanında triger zinciri oldukça gürültülüdür. Çalıştığı sırada büyük oranda gürültü oluşturan triger zinciri, günümüzde triger kayışına nazaran daha az kullanılır. Triger kayışı ise metalden değil, genel olarak kauçuk malzemeden üretilir.

Triger kayışı fiyatı konusunu belirleyen faktörlerden birisi de üretim materyalidir. Bunun yanında çelik ve kumaş tel malzemeleri de bir arada kullanılabilir. Triger kayışının her daim kopma ihtimali bulunur. Triger zincirine nazaran daha uygun fiyatlı olan triger kayışı kullanıma bağlı olarak şekil bozukluğu gösterebilir ve uzayabilir. Triger zincirinden farklı olarak, triger kayışının belirli aralıklarla değiştirilmesi ve kontrol edilmesi gerekir.

Triger kayışı, çalıştığı sırada triger zincirinden daha sessizdir. Krank milinden aldığı gücü klima motoru, şarj dinamosu ve motor soğutma sistemi pompasına taşıyan V kayışı, yaygın olarak triger kayışı ile karıştırılır. V kayışı ile triger kayışı aynı mı sorusu çok sayıda sürücü tarafından merak edilir. V kayışı ve triger kayışının işlevleri birbirinden oldukça farklıdır.

Triger Kayışı Koparsa Ne Olur?

Triger kayışı koptuğu zaman, birçok olumsuz olay zincirleme bir şekilde meydana gelir ve motor büyük bir gürültü çıkararak aniden durur. Triger kayışı koptuğunda, öncelikle krank ve eksantrik mil arasındaki hareket iletimi kesilir. Buna bağlı olarak, subap zamanlaması bozulur. Dengesi bozulan subaplar pistonlara çarparak eğilmeye başlar. Motorun bağlantı parçaları zorlanmaya başlar ve nihayet motor durur.

Triger Kayışı Koptuğunda Ne Yapılır?

Triger kayışı koptuğunda, araç büyük bir gürültü çıkarır ve durur. Aracının kaputunu açtığında, triger kayışının kopmuş olduğunu kolayca görebilirsin. Kopan triger kayışının bir an önce değiştirilmesi gerekir. Triger kayışı kopmuş bir aracı çalıştırmak için çabalamaman gerekir.

Triger kayışı kopmuş bir motoru çalıştırmak motorda geri dönüşü olmayan ve maliyeti yüksek hasarlara yol açabilir. Triger kayışı koptuğunda, yetkili birisi tarafından değiştirilmesi gerekir. Değişimi tek başına, bir araba tamircisi olmadan yapman mümkün değildir.

Triger Kayışı Zamanında Değişmezse Ne Olur?

Triger kayışı zamanında değiştirilmezse, beraberinde birçok sorun oluşturur. Zamanında değiştirilmeyen triger kayışı nihayet kopar. Triger kayışının kopması, motorda birçok olumsuz ve tehlikeli olayın zincirleme bir şekilde oluşmasına yol açar. Kopan triger kayışı, aracın çalıştırılamaz bir duruma geçmesine zemin hazırlar. Triger kayışının kopması sonucu meydana gelen hasarlar, onarılması güç ve maliyetli olabilir. Kopmuş bir triger kayışı, aracınızın motorunun baştan aşağı yenilenmesini gerektirebilir. Kopan triger kayışı etrafında olan ve beraber çalıştığı birçok ekipmana zarar verir. Triger kayışı koptuğunda, buna rağmen aracı çalıştırma girişiminde bulunursan, bu motorun çeşitli bölgelerine aynı anda geri dönüşü olmayan hasarlar oluşturabilir. Triger kayışının koptuğunu fark ettiğinde, anında yardım almalı ve aracını çalıştırma girişiminde bulunmamalısın.

Triger Kayışı Kaç Yıl Dayanır?

Araba kayışı olarak da bilinen triger kayışının ömrü kesin olarak belirlenebilecek bir durum değildir. Triger kayışının kullanım ömrü, araca ve aracın kullanım sıklığına göre değişiklik gösterebilir. Aracının triger kayışının ne zaman değiştirileceğini öğrenmek için belirli aralıklarla kontrol edebilirsin. Yaptığın kontroller sırasında triger kayışının uzayıp gevşediğini ya da aşındığını fark ettiğinde, kullanım ömrünün dolmak üzere olduğunu anlayabilirsin.

Triger kayışını zamanında değiştirerek, motorda oluşacak birçok büyük hasarın oluşmasını engelleyebilirsin. Günümüzde triger kayışları genel olarak araba üreticilerinin belirlediği bir kilometre aralığına göre değiştirilir. Aracının triger kayışı değişimi kilometresini öğrenebilmek için üretici ile irtibata geçebilirsin. Üreticiden öğrendiğin kilometre bilgisine göre, triger seti ve triger kayışının ne zaman değiştirilmesi gerektiği hakkında fikir sahibi olabilirsin.

Yağ Lambası Neden Yanar?
Varex Sistemi Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Menü

Sepetim

Close

Kayıt olmak için formu doldurun!

E-posta adresinize şifreniz gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik politikamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Hesabınız var mı?

Hızlı Görüntüle

Close

Categories

Anasayfa
Hesap
0
Sepet
Arama