Varex Sistemi Ne İşe Yarar?

Varex tipi egzozlar, egzozdan daha güçlü ve farklı sesler almak isteyenlerin tercih ettiği bir mekanizmaya sahiptir. Egzozun çıkarabileceği ses sınırlarının zorlanmasına neden olan Varex, modifiye seven araç kullanıcıların sıklıkla tercih ettiği popüler bir seçenektir. Ancak bu egzoz sisteminin bazı zararları vardır. Varex tipi egzoz hakkında hemen şimdi daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Varex ne demek ve nasıl çalışır sorularına detaylı yanıtlar bulabilirsiniz.

Varex Nedir?

Egzozda yapılan modifikasyon sonrasında aracın daha fazla ses çıkarması sağlanabilir. Peki, Varex egzoz nedir? Aracın motorundan başlayarak arkaya kadar uzanan sisteminde modifikasyon yapılarak elde edilen egzoz tipine Varex denir. Modifiye araçlardan hoşlanan kullanıcılar için Varex, olmazsa olmazlardan biridir. Varex tipi egzozlar ile normal egzoz sesinden daha güçlü sesler elde edilebilir. Varex tipi egzoz kullanan araç sahipleri, genellikle kabin sessizliğine de önem verir. Bunun için motordan itibaren iç kısma kadar uzanan izolasyon değişiklikleri tercih edilebilir.

Motordan en yüksek seviyede güç elde etmeyi sağlayan Varex, beraberinde bazı değişiklikleri de getirir. Modifiyesiz standart araçlarda basınç ve gaz ayarlamaları en baştan yapılmış durumdadır. Varex modifikasyonu yapıldığında gaz gönderim süresi ve yollarında da değişiklik yapılması gerekir. Böylece araç motoruna ekstra güç kazandırılmış olur. Ancak elde edilen güç çok yüksek seviyede olmayacağı için bu uygulama, beraberinde bazı dezavantajlar getirir. Varex sisteminin tamamlanması için son olarak egzoz mekanizmasının sonunda bulunan bölüme bir modifikasyon yapılır. Aracın tampon bölümünün altında görünen ve genellikle yassı bir şekle sahip olan susturucuya uygulanan değişiklikle Varex egzoz sistemi tamamlanır.

Varex Egzoz Nasıl Çalışır?

Varex egzoz, bir kumanda aracılığı ile aracın egzozun farklı modlarda çalışmasına imkan verir. Varex’in gürültülü egzoz modunu açtığınızda motordan maksimum düzeyde güç elde edebilir ve egzoz sesini artırabilirsiniz. Aracınıza uygulanan egzoz modifikasyonlarını kumanda aracılığı ile yönlendirebilirsiniz. Varex, araç kullanıcılarına elektronik bir sistem vadeder. Bu sayede egzoz sesini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Kumandalı egzoz olarak da bilinen Varex, susturucu kapaklarını tamamen sizin kontrolünüzle ve komutunuzla açıp kapatabilir. Gürültülü ses istediğinizde tek bir düğmeyle Varex sistemini yönlendirebilirsiniz. Böylece gürültülü ve rahatsız edici seslerden uzak kalması gereken ortamlarda bu egzoz mekanizması kapatılabilir.

Kumandalı Varex ile aracınızdaki güç artış dengesini de kolaylıkla değiştirebilirsiniz. Varex’i kapattığınızda aracınız standart motor sistemine geri döner. Varex’i açtığınızda ise egzoz ile motor arasında daha akıcı bir pozisyon oluşturabilirsiniz. Pratik bir elektronik kumanda ile entegre edilebilen Varex, susturucu sisteminin de kontrol edilebilmesini sağlar. Varex öncesi sistemlerde kelebek kapak sisteminin sabit kalması gerekirdi. Çünkü araç kullanıcılarının egzoz üzerinde çok fazla değişiklik yapma fırsatı yoktu. Bu nedenle elde etmek istediğiniz ses düzeyine göre kelebek kapak sistemi sabitlenirdi. Varex’in kumanda sistemi sayesinde ses düzeyini kontrol etmeniz daha kolay hale gelmiştir. Böylece gerekli durumlarda gürültülü egzoz modu kapatılarak yasal sınırların onayladığı desibel düzeyinde normal egzoz sesi elde edilebilir.

Varex Kullanımı Yasak Mı?

Otomobiller için belli bir desibel düzeyine kadar ses çıkarabilme izni vardır. Bu nedenle her otomobilin egzoz sesi çıkarabilme sınırını aşmaması gerekir. Varex tipi egzozun amacı aracın çok yüksek ses çıkarması olduğu için, bu sistem yasal olarak uygun görülen bir mekanizma değildir. Bu açıdan, Varex egzoz cezası 2021 yılında da uygulanmaya devam etmektedir. Aracınızda Varex tipi egzoz bulunuyorsa olası bir kontrol durumunda ya da polis çevirmesinde ceza kesilmesi söz konusudur.

Varex’in kontrol kumandası sayesinde istediğiniz zaman egzoz sistemini standart hale getirebilirsiniz. Bu sayede ekstra gürültüyü önlemek mümkündür. Normal egzoz sesini tercih ettiğinizde gürültü kaynaklı olarak cezaya tabi tutulmazsınız. Ancak rahatsız edici ve güçlü sesler çıkaran modifiye egzoz modunu açtığınızda aracın motoruna zarar vermeniz dışında ceza durumuyla da karşı karşıya kalırsınız.

Varex’in Zararları Nelerdir?

Standart ve fabrika çıkışlı bir araçta aracın tüm bölümlerinden alınan güç ve sistemlerdeki parçalar çok ince mühendislik detayları ile tasarlanmıştır. Tüm parçaların hareket yolları ve mukavemetinin aracın aksamlarına zarar vermeyecek şekilde çalışması planlanmıştır. Ancak modifikasyonlar bu hassas düzeni bozabilir ve aracın farklı bölümlerinde çeşitli sorunlara yol açabilir. Varex de modifiye bir sistem olduğu için aracınızın aksamlarında işlev kayıpları yaratabilir. Varex egzoz tipi motordan alınacak güç miktarını en yüksek seviyeye çeker. Bu durumda motorun yıpranma faktöründen söz etmeden olmaz. Varex egzoz türünü kullanırsanız aracınızın motor ömrünü önemli ölçüde azaltmanız beklenir. Başka bir dezavantajdan bahsetmek gerekirse Varex, araç üzerine işlenmeyen ve kaydı olmayan bir modifikasyondur. Bu nedenle araç muayenesinde kesinlikle onay verilmeyecek değişikliklerden biridir. Varex egzozlara sahip araçlar, aynı zamanda kusurlu olarak kayda geçebilirler.

Yüksek ve tok ses çıkarmayı amaçlayan bu egzoz sistemi, etrafa rahatsız edici sesler verebilir. Bu tip araçlarla trafiğe çıktığınızda trafik polisleri yüksek ses faktöründen dolayı aracınıza ceza yazabilir. Yasal olarak onaylanmadığı için Varex cezası olan bir modifikasyondur. Aracınızda böyle bir mekanizma varsa ve kontrol noktalarında yetkili kişiler tarafından tespit edilirse kumandalı egzoz cezası ödemeniz gerekebilir. Bu da bu sistemin en önemli dezavantajlarından biridir. Avantaj ve dezavantaj dengesi göz önünde bulundurulduğunda Varex’in zararlı ve riskli yönleri daha fazla görünmektedir.

Varex Egzoz ile Ekstra Güç Alınabilir Mi?

Çeşitli modifikasyonlar aracılığı ile motordan almak istediğiniz güç için ayırmanız gereken bütçe oldukça fazladır. En maliyetsiz yöntemi merak ediyorsanız turbo besleme araçlar için kullanılan yazılımlar en iyi çözümdür. Bu yazılımlar ile en az maliyetle motor için güç artırımı yapabilirsiniz. Kumandalı egzoz ve kelebek ayarı yapılan sistemler, motordan yüksek oranda güç elde etmeyi amaçlasa da çok etkili çözümler sunmaz. Yapılan dinamometre testlerine göre kelebek modifikasyonları ve Varex ile ekstradan 5-7 beygir arasında motor gücü elde edilmiştir. Varex’in dezavantajlarını göz önünde bulundurduğunuzda bu kadar az seviyede güç seviyesi artırmak çok etkili görünmemektedir. Motoru yıpratan ve kullanım ömrünü azaltan Varex için emisyon değerleri konusuna da değinmek gerekir. Varex, aracınızın aksamlarının kullanım ömrünü kısalttığı gibi çevreye de ciddi ölçüde zararlar verebilir. Motoru en yüksek seviyede zorlayan bu egzoz tipinin doğaya daha fazla zehirli gaz salınmasına neden olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle gürültü egzoz sistemleri çevreci bir modifikasyon olarak görünmemektedir.

Varex Egzoz Cezası Nedir?

Trafik cezası kategorilerini incelediğinizde gürültülü egzoz seçeneğini görebilirsiniz. Varex sistemlerini kapsayan bu ceza kategorisi, yüksek desibellerde ses düzeyine sahip egzoz barındıran araçları yakından ilgilendirir. Gürültülü egzoz cezası yasalar gereğince 1002 TL olarak belirlenmiştir. Aracınızda bu mekanizma olduğu tespit edilirse bu cezayı ödemeniz gerekir. Kumandalı Varex ekstra gürültü özellikleri kapatılabildiği için bu mekanizmanın tespit edilmesi zordur. Ancak sonuç olarak Varex, yasalarca uygun görülmeyen ve desteklenmeyen bir sistemdir. Bu nedenle aktif olarak trafiğe çıkacak araçların bu egzoz tipini kullanmaması gerekir.

Triger Kayışı Nedir? Ne İşe Yarar?
Akü Nedir? Akü Ne İşe Yarar?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Arayın
Menü

Sepetim

Close

Kayıt olmak için formu doldurun!

E-posta adresinize şifreniz gönderilecektir.

Kişisel verileriniz, bu web sitesindeki deneyiminizi desteklemek, hesabınıza erişimi yönetmek ve gizlilik politikamızda açıklanan diğer amaçlar için kullanılacaktır gizlilik ilkesi.

Hesabınız var mı?

Hızlı Görüntüle

Close

Categories

Anasayfa
Hesap
0
Sepet
Arama